האם למצוא זוגיות מאושרת זה עניין של מזל?

כולנו כמהים לזוגיות מאושרת, כזו שיש בה רגעים נפלאים של שמחה על היחד, שלווה של ביטחון שמישהו מחכה לנו בסוף היום, חברות ואינטימיות שהופכים את מסע חיינו לפחות בודד.

אז אם אנחנו כל כך רוצים, למה זה לא מצליח?

יותר ויותר צעירים, נשים וגברים, נכנסים לעשור הרביעי של חייהם עם מטען מייאש של אכזבה, שנצבר בתקופה ארוכה מאוד של ניסיונות להכיר את בן/בת הזוג המושלם ולקשור קשר זוגי מספק וטוב.

החדשות הטובות, המעוררות תקווה ופותחות פתח ל"חישוב מסלול מחדש" בדרך בה אנחנו מתייחסים לחיפוש המתיש הזה, שהסיבות לחוסר ההצלחה אינן בפרטנר שאינו מתאים, אלא בנו ובמוכנות שלנו להיות שותפים למערכת יחסים זוגית באשר היא!!

זאת אומרת – זה תלוי בנו ולא במציאות שבחוץ. לא במיעוט פרטנרים "שווים", לא בכך שהאחרים אינם יציבים או לא מחוייבים מספיק, זה נמצא לגמרי בבחירה, בהחלטה ובשליטה שלנו.

לדוגמא – צעיר בן 32, חי 8 שנים מחוץ לבית הוריו, מנהל אורח חיים עצמאי ונהנה מכך. לצד זה, משאלת הלב שלו היא מציאת אהבה רומנטית, הוא מאמין שכאשר יפגוש את האחת והיחידה שמתאימה לו, יהיו חייו שלמים יותר.
אך לפני שהוא יוצא לסדרה של דייטים, הוא לא עורך בינו לבינו את החישוב וההבנה שיותר מכך שהוא רוצה למצוא אהבה, הוא נאמן ומחוייב לעצמאותו ולחופש שאורח חייו מאפשר לו.
הוא יכנס פעם אחר פעם לקשר, ולאחר מספר פגישות, כאשר תחושת החופש שלו תהיה "בסכנה", הוא ימצא סיבה להפרד. הוא יגיד שהיא תלותית, שהצחוק שלה לא מוצא חן בעיניו, או שהיא נוחרת, העיקר שהיא לא מתאימה לו, והוא יכול להמשיך לחיות את שיגרת יומו המוכרת והנוחה.

דוגמא נוספת – אשה צעירה ומצליחה בת 35, מחזיקה עמדת השפעה בחברה כוח אדם, משתוקקת למצוא אהבה וזוגיות. בסתר ליבה היא פוחדת שגבר אשר יכנס אל חייה יחוש מאוים ממעמדה והיא תיאלץ לוותר על התפקיד שהיא אוהבת. וכך, החיים יזמנו לה רק פרטנרים "לא מתאימים", אחד יהיה קשוח מידי, אחר לא משכיל דיו והשלישי לא מספיק מתחבר אל חברותיה מהתיכון.
יותר ממה שהיא רוצה זוגיות, היא שומרת על האמונה שאשה צריכה להיות קטנה ושברירית, כדי להיות נאהבת.

מתברר שלמצוא את "הנסיך" או "הנסיכה" בביצה, משאלת הלב שנטועה בכולנו, קרוב למימוש יותר ממה שחשבנו. הפתרון טמון ביכולת הפנימית שלנו, בהבנה את עצמנו ואת הכוחות הפנימיים שמניעים אותנו, באמונות המגבילות, בתסריטים שאנחנו מורגלים בהם.
בתהליך למידה לא ארוך ניתן לצאת מהמעגל המוכר והמייאש, להבין מה הן האמונות שמגבילות את היכולת שלנו לחיות חיים זוגיים מלאים, לחיות בהרמוניה עם מי שהלב שלנו בחר.

מאת דורית אבן שרון
יועצת לזוגיות מאושרת