מדוע אנחנו כולנו מסתובבים בעולם עם "חוסר שפיות זמנית" כאשר אנחנו לא מרוצים, נפגעים או כועסים?

כיצד זה פוגע בקשר הזוגי שלנו?

ואיך אפשר להשאר בקשר טוב ומאושר של אהבה רומנטית לאורך שנים רבות?

אלאן דה בוטון, פילוסוף בן זמננו, מרצה בעל שם עולמי בתחום האהבה, מחבר ספרים רבי מכר בתחום, אומר בהרצאותיו:

מתנת הנישואים הטובה ביותר שאנחנו יכולים להעניק לבן הזוג שלנו היא ספר שמתאר את חוסר השפיות שלנו.

כמובן שזו הלצה, אבל אמת עמוקה נמצאת מתחתיה והוא מסביר בהרצאה ארוכה וחשובה את האמת על אהבה רומנטית, מה זה אומר לאהוב, להיות נאהב ולהצליח להשאר במערכת יחסים אוהבת לאורך זמן ארוך.

הוא טוען מה שטוענים כל המומחים בתחום הזוגיות, שכולנו נושאים בתוכנו מודלים לא מושלמים ואפילו מזיקים של התנהגות, תוצאה של ילדות שאיננה מודל מושלם (גם ההורים הטובים ביותר אינם משמשים מודל אידאלי לאהבה).

התוצאה של התנהלות בתוך מודלים התנהגותיים אלה, היא שלכולנו יש חולשות, אף אחד איננו חסר מגבלות, אבל מה שיש לכולנו בשפע זה מערכת של הגנות, שמסתירה מאיתנו ואיננה מאפשרת לנו מודעות והבנה עמוקה באשר לחסרונות אלה.

כך יוצא, שכאשר אנחנו לא מרוצים ממשהו, או שמשהו בתוך הקשר הזוגי איננו עונה על הצרכים שלנו, אנחנו מגיבים לרוב בחוסר פרופורציה, מבקרים, מאשימים, או נעלבים עד לרמה של חוסר יכולת לתקשר למשך פרקי זמן משתנים.

בזמן הזה, אנחנו נכנסים למעגלים של פגיעה, פוגעים שוב, נפגעים שוב וחוזר חלילה.

כולנו מכירים את הריטואל הקבוע שחוזר על עצמו, כמעט תמיד על אותן דילמות.

כל אחד בטוח שהוא פרטנר מצויין, והשאלה מה לא עובד בקשר הרומנטי שלנו תלויה כמעט תמיד ב"חוסר ההתאמה" ובחסרונותיו של האחר.

כאשר מתחילים להתבונן בדרך יותר ריאלית, מציאותית על עצמנו בתוך המערכת היחסים הזוגית, ניתן לאט לאט לגלות מה הם האוטומטים שמנהלים אותנו, מה שדה בוטון קורא "מהי חוסר השפיות שלי" ולהחליף התנהגויות מזיקות בהרגלים חדשים, מועילים ומקרבים יותר.

מסע הגילוי הזה הוא מרתק, משחרר ומשנה חיים. מי שעושה את הדרך הזו, יוצא לחופש מהצורך להצדיק ולגונן על עצמו מפני חוסר המושלמות.

להכיר את החולשות של עצמינו, להתבונן בהן ולהצליח לשנות חלק מהן, זו מתנה ענקית שאני מאחלת לכל אחד.

זו גם הדרך היחידה שבאמת תאפשר לכם להיפרד מ"השיגעון" שתוקף אתכם כאשר אתם נפגעים או כועסים, ותמנע מכם לשחזר את המודל אשר מייצר מעגל של פגיעה בחייכם הזוגיים.

ומכאן נותר לי רק לאחל לכם שככל שתתמידו להעמיק את ההיכרות עם חוסר המושלמות שלכם בזוגיות, להסתכל לה בעיניים ולהודות בה, ככה תצליחו לייצר מערכת יחסים אוהבת, שמחה, נינוחה ובטוחה יותר.

בהצלחה ובאהבה,

דורית.