אחת הדילמות הגדולות של זוגות בשלבים שונים של הקשר, היא מתי לפנות ליעוץ זוגי.

אם מרחיבים את השאלה, אפשר לחלקה לכמה התלבטויות משניות, ובכך אני רוצה לסייע במאמר זה.

נמצא שגם זוגות שמרגישים במשך תקופות ארוכות עצב, כעס, משבר אמון, שמתמודדים עם תסכולים חוזרים ואפילו ייאוש, מוותרים על קבלת יעוץ וסיוע.

הסיבות שמונעות מזוגות לפנות ליעוץ הן שונות.

סיבה ראשונה לכך היא חוסר מודעות. אם היו יודעים שהתייעצות וקבלת כלים פרקטיים להתמודדות עם חוסר ההסכמות וחוסר הסיפוק מן הזוגיות, באמת מועילה ומסייעת לשפר ולהעצים את ההרגשה, אם היו יודעים שיעוץ אינו חייב לארוך זמן רב, ובתור כשלושה חודשים כבר ירגישו טוב יותר, היו בוחרים באפשרות זו.

סיבה שניה היא הבושה. רבים מרגישים שהנושאים אשר יעלו בשיחות היעוץ הן פרטיות ואישיות, אולי מביכות או מביישות מידי מכדי להוציאן החוצה ולחלוק אותן עם צד שלישי. בפועל, השיחות שמתנהלות עם יועצת לענייני זוגיות הן חסויות לחלוטין, ואין שום נושא שאתם עשויים להעלות, שיפתיע, ירתיע או יגרום ליועצת המקצועית לתפוס עמדה שיפוטית או ביקורתית כלפי הזוג אשר אזר אומץ ובא לקבל עזרה.

סיבה שלישית היא פער בין בני הזוג באשר לנחיצות התהליך. לעיתים צד אחד חש צורך גדול בתיקון ושינוי הקשר, ואילו הצד השני איננו שותף להרגשה זו. במצב כזה רצוי שהצד שזקוק לסיוע יקבל את תמיכת הצד שמרגיש לא מעוניין, בנסיון להבין מהי המצוקה ומה הכלים שיש בידיהם לפתור את הקושי. הרי לא יכול להיות שהכל בסדר, אם אחד הצדדים חש שרע לו. אז בכל מקרה העזרה נחוצה.

סיבה רביעית היא עלויות ותקציב. זוגות רבים שמים את היעוץ הזוגי בתחתית סולם העדיפויות שלהם, אחרי טיולים לחו״ל, יציאה למסעדות ותקציב ״בזבוזים״ מנופח. לעיתים אפילו יגיעו לפרידה וגירושין לפני שבדקו והשקיעו בהבנת הסיבות לכשל הקשר. למעשה, היעוץ הזוגי כולו יעלה ברוב המקרים פחות מחופשה משפחתית באילת, ותמיד יחסוך הוצאות רבות אחרות, הנילוות לתיסכולים, פרידה וגירושין.

לסיכום, אף פעם לא מיותר לבקש עצה ותמיכה מאיש מקצוע מיומן ומנוסה, אשר יכול בזמן קצר, בדיסקרטיות מלאה ובתקציב שווה לכל נפש, ללמד את הדרך הטובה והנכונה לחיים משותפים טובים, נינוחים ושמחים.

אל תחכו למבוי סתום, למשבר נורא או לייאוש שיתפשט ביניכם. עשו את הצעד היום, כדי לחזור לחייך יחד. פנו ליעוץ זוגי. מגיע לכם.