כולנו מתווכחים בחיי היום יום.

השאלה, איך לנהל את חוסר ההסכמה בדרך פרודוקטיבית, היא הקובעת אם נהיה מתוסכלים ועייפים מויכוחים, או שנמצא את הדרך למציאות משותפת בסופו של כל עימות.

ג'וליה דהר (Julia dhar) היא מומחית למשא ומתן, אני מתאימה את משנתה לעולם הייעוץ הזוגי.
היא נותנת לנו את שלושת העקרונות שלה למשא ומתן מוצלח ואפקטיבי, ואותם אני מבקשת ליישם גם במערכות היחסים האינטימיות שלנו.

היא חולקת מניסיונה העשיר וטוענת שבכל אחד מאיתנו שוכן הרצון להגיע להבנה ולמצוא דרך להסכים זה עם זה.
העובדה שבתרבות העכשווית שלנו רבים מידי מאבקי הכוח ומעטות מאוד השיחות הנינוחות, מעכירה מאוד את האווירה ואת הסביבה שלנו.
כמה נעים היה לו ידענו לשוחח ולנהל דיאלוג של עמדות במקום לפסול את הזהות אחד של האחר.

להלן שלושת העקרונות שלה, בהתאמה למערכת יחסים זוגית.

 1. עלינו לזהות את הרעיון עליו אנחנו מדברים, ולהיפרד מהצמדת הרעיון לזהות האומר אותו. איננו מתווכחים על לגיטימיות הדובר, אלא על מתן לגיטימציה לרעיון שהוא מוסר.
  התקפה על האדם עצמו תמיד תייצר התנגדות תוקפנית מהעבר השני, בעוד התמקדות ברעיון שעומד ביסוד הויכוח מפריד את הרגשות הקשים מן הסיטואציה.
  לדוגמא: אני חושב שכדאי להציב גבולות ברורים לילדים (לא כי אתה מחנך גרוע) כי גבולות הם דרך טובה להכין ילדים להתמודד עם החיים.
 2. להתמקד בדרך השיח. אם נשב פנים אל פנים, נקשיב לקולו של האחר, נביט בעיניו כאשר הוא אומר את דבריו, נצליח לשוחח מתוך כבוד הדדי. מחקרים מראים שהקשבה והתבוננות באדם שמולנו מייצרת הסכמה בסיסית לראות את האחר כאדם סובייקטיבי, ולהמנע מלהפכו לאובייקט.
  לדוגמא: בוא נשב ונחליט יחד לאן אנחנו רוצים לצאת לטייל (ולא נתכתב בסמסים על כך) כי אתה אוהב שופינג ואני אוהבת טבע (כל אחד והקניון שלו..) וכדאי שנראה מי מוכן לוותר הפעם, ומי בפעם הבאה (-: ואולי אפילו נצליח לשלב בין השניים.
 3. והעיקרון החשוב והמסובך ביותר, להתחייב בפני עצמנו להקשיב בפתיחות, בכנות, בנדיבות. להסכים לנקות את הצורך האישי שלי כאשר אני מקשיבה לך, ושאתה תקשיב באמת למה שיש לי להגיד. רק אז יש סיכוי שנצליח לבנות מכנה משותף ומציאות מאחדת.
  לדוגמא: אני רוצה לעבור לכפר, אבל אני מקשיב בעניין ובהסכמה לרעיון שלחיים בעיר יש יתרונות.
  בכך שאני מקשיב באוזניים נדיבות, אני מאפשר גם לשותפה שלי להקשיב באותה צורה וכך הסיכוי גדל לגשר על הפער בין העיר לכפר ולגלות את העמק השווה ביננו.

עשו זאת באהבה ובעיניים מיטיבות זה כלפי זו.

דורית אבן שרון

יועצת לזוגיות מאושרת