מורין מקגרט (Maureen McGrath) אחות מוסמכת, עוסקת בחינוך ויעוץ מיני, מחברת הספר 'סקס ובריאות' (sex & health) מונה את הסיבות להיעדר יחסי מין אצל זוגות נשואים, ולבסוף גם נותנת טיפים חשובים לשימור ושידרוג איכות וכמות המין שלכם.

הנה כמה עובדות לפתיחה –
בסקר שבו השתתפו 10,000 גברים ונשים נשואים, נמצא כי 50% מהמשתתפים אינם מרוצים מחיי המין שלהם בתוך הנישואין. הם מקיימים יחסי מין, אבל בעיקר לא עם בני הזוג להם הם נשואים.

רוב הזוגות מגיעים ליום החתונה לאחר מערכת יחסים ארוכה, והם כבר בשלב של שיעמום וחוסר עניין עד כדי כך ש 20% מהזוגות אפילו לא מקיימים יחסים בערב כלולותיהם.

רוב הזוגות בעשור הראשון לנישואיהם מקיימים יחסים מעט יותר מפעם בשבוע (כ 58 פעמים בשנה) ו 20% מהזוגות חיים מה שנקרא בהגדרה מקצועית "נישואים נטולי סקס" כלומר, פחות מ 10 פעמים בשנה.

מה הסיבות לכך? לפי דבריה של מקגרט, בקצרה כמה סיבות עיקריות.
ראשית, פיזיולוגית, ההורמון במוח שאחראי על התשוקה, המשיכה, ההתלהבות והאופוריה (הורמון האהבה, פועל כאמפטמין טבעי – Pea) פועל כשנתיים מההתאהבות. לאחר מכן השפעתו פוחתת ונעלמת ככל שעובר הזמן.

סיבה שניה, חינוך לקוי. את הבנות מחנכים שמין איננו מכובד, לא בשביל בנות מהוגנות, הוא רע, מפחיד, עלול לגרום למחלות, יש להיזהר מהריון, ובטח שלא משוחחים איתן על הנאה, תשוקה ואורגזמה.
הבנים לעומת זאת, "מתחנכים" דרך פורנוגרפיה ברשת (מחקרים מראים שבנים צופים בפורנוגרפיה כבר בכיתות הנמוכות של בי"ס יסודי). שם הם בוודאי אינם למדים דבר על אינטימיות, קרבה רגשית ויחסי אהבה. בשבילם מין הוא אקט טכני שמתייחס לאשה כאובייקט.

בנוסף, החיים שלנו מורכבים, עמוסים, מעייפים יותר מאי-פעם. אנחנו מגיעים אל סוף היום קורסים מעבודה בבית ובחוץ, מדאגה לילדים, דאגה להורים, מרוץ החיים מתיש.
כשמגיעים למיטה שוקעים בבהייה בטלויזיה או בטלפון הנייד.

אנשים החיים בנישואים נטולי סקס מרגישים מתוסכלים, כבויים, מחוסרי אהבה, לא מוערכים ולא נחשקים, וגרוע מכל, בודדים.
הבדידות היא אחת המשפיעות ביותר על מצב בריאות לקוי, מחלות לב ולחץ דם.

לאחר כל העובדות המדכדכות האלה, יש גם עצות מעשיות שאפשר לאמץ.

מורין מקגרט, אומרת מניסיון של פונים רבים שעברו אצלה בקליניקה, שאנשים בריאים יכולים בהחלט ליהנות מיחסי מין פעילים גם לאורך שנות השמונים והתשעים של חייהם. המין בריא וגורם לגוף להפעיל את מחזור הדם, על כן כדאי להתאמן מספר פעמים בשבוע בפעילות המועילה הזאת.

אחד המיתוסים שהיא מנפצת, שחשק מיני אמור לבוא לפני המעשה עצמו. למעשה, מעורבות מוגדלת וקיום יחסי מין מגבירים את התשוקה.
(גם במקורותינו קיימת האמירה – מרעיבו שבע, משביעו רעב, כלומר, ככל שתהיה פעיל יותר, החשק יגבר)

יחסי מין דורשים מעורבות רגשית ותקשורת, לעיתים קל לנו יותר להצמד לטכנולוגיה, לנייד, לפורנוגרפיה. זה פשוט יותר, לא מצריך מאמץ, אבל זה מספק פחות, ומשאיר אותנו בודדים.

לכל בעיית תפקוד יש פיתרון, היא אומרת. אל תיתקעו עם בעיית זיקפה, עם יובש בנרתיק, או כל קושי אחר. פנו לעזרת רופא, יועץ מומחה או כל צינור מידע שיעזור לכם לצאת ולהעיר את חיי המין שלכם.

הקדישו תשומת לב גדולה יותר לבן/בת הזוג שלכם מאשר לטלפון הנייד ולטלויזיה, לכו לישון כל ערב יחד, באותו זמן, באותה מיטה, התגברו על המכשולים, הוסיפו צעצוע מין איכותי.

והטיפ המסיים, אתם יכולים להכנס למיטה עם מי שאתם רוצים! הפנטזיה והדימיון לרשותכם, עשו בהם שימוש, שחקו משחקים, היכנסו לדמויות, הפעילו את היצירתיות. המוח הוא איבר המין הגדול ביותר שלכם!

באהבה ותשוקה,

דורית אבן שרון

יועצת לזוגיות מאושרת